شرکت توانا پژوه فناور فراز

مشاوره شغلی

مشاوره شغلی به افراد کمک می کند تا از میزان پتانسیل خود جهت انتخاب شغل و موفق شدن در آن شغل آگاه گردند و برای  افراد این امکان را فراهم می آورد که شغلی را جهت کسب و کار انتخاب کنند که فرسودگی شغلی را به همراه نداشته باشد زیرا شغل نقش مهمی در زندگی فرد دارد و هر فرد زمان مشخصی از روز خود را صرف زمینه شغلی مورد نظر خود می نماید. همچنین مشاوره شغلی از جهتی برای جلوگیری از سردرگمی و پیچیدگی در انتخاب شغل افراد نقش دارد و می تواند در زمینه های بسیاری در مورد شغل نظیر موارد زیر مؤثر واقع شود.

مشکلات شغلی

مشکلات شغلی به دنبال تغییرات استرس زا در کار، خود را نشان می دهند که مواردی مانند ورود به دنیای کار یا انتقال به دلیل شرایط ایجاد شده در محل کار از این دسته می باشند. زمانی که فرد از این تغییرات ایجاد شده راضی نباشد و یا آشنایی کافی با آنها نداشته باشد ناراحتی و اضطراب در او بروز خواهد نمود.

ناراحتی های شغلی

زمانی که افراد با فشار کاری مواجه گردند و یا رضایت شغلی نداشته باشند و یا بنابر دلایلی مانند کمبود امکانات و شرایط نامناسب شغلی وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند و یا زمانی که افراد بر این عقیده باشند که افراد مافوق آنها به شکل غیر منطقی و با عصبانیت با آنان برخورد می نمایند، ممکن است ناراحتی های شغلی در آنان ایجاد شود.

انتخاب و تغییر شغل

جوانانی که در سنین انتخاب شغل هستند ولی خانواده و اطرافیان نمی توانند آن ها را راهنمایی کنند و یا مشاور خوبی ندارند ممکن است نسبت به توانایی ها و استعداد های خود آگاهی نداشته باشند و یا آن ها را دست کم بگیرند که در این زمان مشاور شغلی می تواند فرد را تشویق نماید واستعداد های ناشناخته فرد، اهداف شغلی و موفقیت های واقعی او در کار و تحصیل را در نظر بگیرد و نسبت به انتخاب شغل مناسب فرد تصمیم مناسب اتخاذ نماید.

از دست دادن شغل

از دست دادن شغل جدا از علت آن در اکثر افراد ناراحتی ایجاد می نماید و ممکن است علایم سوگ طبیعی، پایین آمدن عزت نفس، خشم، اضطراب و افسردگی و حتی مشکلات جسمانی به وجودآورد. لازم است آموزش به موقع برنامه های حمایتی و راهنمایی شغلی انجام شود و درمان لازم برای این افراد آغاز گردد.

توانبخشی شغلی

استفاده از خدمات مشاوره شغلی برای افرادی که به خاطر فشار کاری آسیب دیده اند یا به دلایل طبی و روانپزشکی از مرخصی استفاده نموده اند و یا از کار اخراج شده اند، ضروری می باشد. مشاوره انفرادی و یا گروهی می تواند سبب بهبود روابط شخصی فرد، یادگیری مهارت های شغلی جدید و افزایش عزت نفس شود. همچنین افراد می توانند از طریق مشاوره شغلی نسبت به حل مشکل و بهبود شرایط خود و تصمیم گیری درست اقدام نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست علاقه مندی ها 0
سبد خرید بستن